MotoGP – Red Bull Ring 2018


Po horúcom víkende, ktorý sa uskutočnil na Brnenskom Masarykovom okruhu sa celý „cirkus“ presunul na rakúsky RedBull Ring, ktorý je obklopený nádhernou prírodou, krásnymi Štajerskými Alpami a vždy fantastickou atmosférou, ktorú tvorilo vyše 200 000 divákov.

RedBull ring


Grand Prix Rakúska

rPrvá Veľká cena sa v Rakúsku išla už v roku 1971 vtedy ešte na Salzburgringu a nevyhral ju nikto iný ako Giacomo Agostini, vtedy ešte na klasickej 500-ke. V roku 2016 sa po dlhej 18 ročnej prestávke vrátil seriál MotoGP do Rakúska na RedBull Ring. Trať je vďaka svojmu profilu najrýchlejšou v celom seriáli, kde priemerná rýchlosť presahuje 180 km/h. Toto samozrejme vyhovuje hlavne továrenskej Ducati, ktorej jazdci doslova ovládli posledné 3 závody MotoGP na tejto trati.


Rossiho ideálna trať

Valentino Rossi

Predstavte si, že by sa Vás niekto opýtal, ako by mala vyzerať Vaša ideálna trať? Presne takúto otázku dostali jazdci MotoGP – Dovizioso, Marquez, Rossi a Lorenzo na tradičnej štvrtkovej tlačovke pred Veľkou cenou Rakúska. To že pri ich nákresoch a odpovediach bolo v skutku o zábavu postarané je hádam každému hneď jasné. Najviac ma zaujal nákres od Valeho, ktorý akoby práve nakreslil nejaký renomovaný projektant. Jednalo sa o Valeho najobľúbenejšie zákruty rôznych okruhov naprieč celým seriálom. Mimochodom, na podobnú otázku už Rossi v minulosti musel odpovedať talianskym novinárom, takže tentoraz bol ideálne pripravený.


Petronas Yamaha Sepang Racing g

Franco Morbidelli

To, že Jorge Martinez so svojim Pull & Bear-Nieto tímom opúšťa paddock MotoGP, je už fanúšikom dlho známe. Avšak o jeho nástupcovi, satelitnom tíme Petronas Yamaha Sepang Racing, sa objavujú informácie len postupne. To, čo bolo v paddocku už dlhšie verejným tajomstvom, práve v Rakúsku potvrdil športový šéf Yamahy Lin Jarvis. Dvojicu jazdcov pre budúcu sezónu budú tvoriť Morbidelli a Quartararo. Franco Morbidelli má už skúsenosti so strojom najsilnejšej kategórie a prestupuje zo zanikajúceho tímu Marc VDS. Naopak, úplným nováčikom v MotoGP bude len 19 ročný bezpochyby talentovaný Fabio Quartararo, ktorý v doteraz prebiehajúcej sezóne triedy Moto2 prekvapil víťazstvom Veľkej ceny Katalánska a druhým miestom na Holandskej Grand Prix. Avšak okrem toho nejako výrazne neoslnil. Či sa tento ťah vyplatil, ukáže až čas. 


„Chorá Yamaha“

Maverick Vinales

„Úbohé“ – nijako inak sa asi ani nedá pomenovať pôsobenie továrenského tímu Yamaha na podujatí v Rakúsku. Pre nedostatočnú akceleráciu skončili obaja továrenskí piloti Vinales a Rossi v kvalifikácii až v druhej desiatke štartového poľa. Z preteku si môže Vinales zaknihovať jeden z najhorších výsledkov v kariére MotoGP a Rossi sa musel uspokojiť so 6. miestom, na ktoré sa prebojoval zo 14. miesta na štarte. A to bol asi jediný svetlý okamih víkendu. Už dlhodobo sa táto továreň potýka s technickými problémami a nedarí sa im postaviť konkurencie schopnú motorku, čo dokazuje aj fakt, že posledné víťazstvo pre Yamahu zaznamenal Valentino Rossi pred vyše rokom v holandskom Assene. To je pre tím, ktorý by chcel bojovať o titul Majstra sveta čertovsky dlhá doba a zdá sa, že na túto „chorobu“ nemá liek ani sám „Il dottore“ Valentino Rossi. Všetko toto vyústilo do oficiálneho ospravedlnenia Yamahy obom jazdcom, že im momentálne nedokážu dať kvalitnejšiu motorku.


Návrat kráľa?

Jorge Lorenzo

Nad tým, čo momentálne predvádza Jorge Lorenzo na továrenskej Ducati, krúti hlavou nejeden motocyklový fanúšik. V prvej polovici sezóny totálne „stratený“, kde bol rád, keď prišiel do cieľa na bodoch a teraz? V posledných šiestich závodoch nazbieral jednoznačne najväčší počet bodov a hlavne vďaka 2. miestu z Brna a 3 víťazstvám z Talianska, Španielska a Rakúska sa vyhupol na priebežnú 3. priečku celkového bodovania tesne za Rossiho. Toto svedčí o tom, že Lorenzo konečne našiel ten správny recept na Ducatku a zostávajúci priebeh sezóny môže byť preňho veľmi zaujímavý a rozhodne ešte prehovorí do boja o titul.


Jorge Martin – stále v boji o titul napriek zlomenému zápästiu

Jorge Martin 88

Ako obrovský bojovník sa predstavil v Moto3 práve tento mladý španiel štartujúci na Honde v tíme Del Conca Gresiny. Napriek zlomenému zápästiu, ktoré si privodil pri voľných tréningoch v Brne a následnej operácii, dokázal po heroickom výkone v kvalifikácii vybojovať 2. priečku a napokon dojsť do cieľa na fantastickom 3. mieste. Určite ani on sám si nepredstavoval, že osem dní po operácii ruky skončí na pódiu. Vďaka tomuto výsledku sa udržal v boji o titul, práve s víťazom rakúskej Veľkej ceny talianom Bezzecchim, na ktorého stráca aktuálne 11 bodov.

Kompletná galéria z Veľkej ceny Rakúska